string(26) "Rady Powiatu Braniewskiego" string(26) "Rady Powiatu Braniewskiego"

Uchwała nr XVI/138/16Rady Powiatu Braniewskiegoz dnia 28 czerwca 2016w sprawie zasad ustalania, obniżania i rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć niektórych nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Powiat BraniewskiNa podstawie art. 12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym (t.j. Dz. U. z 2016 roku, poz. 814), art. 42 ust. 6 i 7, art. 42a w związku z art. 91 d pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku - Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2014 roku, poz. 191 ze zm.) Rada Powiatu Braniewskiego uchwala, co następuje:

Uchwała nr XVI/138/16
Rady Powiatu Braniewskiego
z dnia 28 czerwca 2016


w sprawie zasad ustalania, obniżania i rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć niektórych nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Powiat Braniewski

Na podstawie art. 12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym (t.j. Dz. U. z 2016 roku, poz. 814), art. 42 ust. 6 i 7, art. 42a w związku z art. 91 d pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku - Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2014 roku, poz. 191 ze zm.) Rada Powiatu Braniewskiego uchwala, co następuje:


§1. 
 
Uchwała określa:
  1. zasady rozliczania tygodniowego, obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego, 
  2. zasady udzielania i rozmiar obniżek obowiązkowego, tygodniowego wymiaru godzin oraz zasady zwalniania z obowiązku realizacji zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych dyrektorów i wicedyrektorów oraz nauczycieli zajmujących inne stanowiska kierownicze w szkole, 
  3. tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli niewymienionych w tabeli zawartej w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela, 
  4. wymiar godzin i zasady zaliczania do tego wymiaru poszczególnych zajęć w kształceniu zaocznym.
§2. 
  1. Nauczyciele zatrudnieni, w pełnym wymiarze zajęć, dla których plan zajęć w danym okresie roku szkolnego nie wyczerpuje obowiązującego tych nauczycieli wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, zobowiązani są do realizowania w innych okresach trwania roku szkolnego zwiększonego wymiaru tygodniowej liczby godzin zajęć, tak aby średni tygodniowy wymiar zajęć nauczyciela w ciągu całego roku szkolnego odpowiadał obowiązkowemu wymiarowi godzin zajęć określonemu w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela. 
  2. Średni roczny tygodniowy wymiar zajęć w ciągu roku szkolnego nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego, stanowi iloraz sumy realizowanego wymiaru zajęć w poszczególnych tygodniach w roku szkolnym   i liczby tygodni zajęć w roku szkolnym. 
  3. Plan zajęć ustalony według zasad, o których mowa w ust. 1 oraz średni wymiar, o którym mowa w ust. 2, określa się dla każdego nauczyciela w arkuszu organizacyjnym pracy szkoły na dany rok szkolny i podaje nauczycielowi do wiadomości przed rozpoczęciem roku szkolnego. 
  4. Dla nauczycieli zatrudnionych w niepełnym wymiarze zajęć, realizujących różny wymiar zajęć w poszczególnych okresach roku szkolnego, w umowie o pracę należy określić średni wymiar godzin zajęć dla całego okresu zatrudnienia do dwóch miejsc po przecinku. 
  5. Postanowienia ust. 1-4 mają zastosowanie do nauczycieli, dla których plan zajęć wynikający z planów nauczania lub organizacji pracy szkoły jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego z powodu:
    a) odbywania praktyk zawodowych przez uczniów szkół, w których programy nauczania
        przewidują takie praktyki,
    b) wcześniejszego zakończenia zajęć w ostatnich klasach szkół określanego w przepisach
        o organizacji roku szkolnego,
    c) różnej liczby godzin zajęć edukacyjnych w poszczególnych semestrach wynikającej
       ze szkolnych planów nauczania poszczególnych typów szkół i zawodów, w których kształcą
       te szkoły. 

  6. W przypadku rozwiązania z nauczycielem stosunku pracy przed upływem roku szkolnego, na który został ustalony różny plan zajęć, rozliczenie z przydzielonych w arkuszu organizacyjnym godzin zajęć następuje z datą ustania stosunku pracy, z tym że za wszystkie przepracowane miesiące, bez względu na wymiar zrealizowanych zajęć, przysługuje nauczycielowi prawo do wynagrodzenia zasadniczego za obowiązkowy tygodniowy wymiar godzin zajęć określony w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela, a także za przepracowane w tym czasie godziny ponadwymiarowe. 
§3. 
  1. Nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach i placówkach - dla których Powiat Braniewski jest organem prowadzącym - obniża się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych określony w art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jednolity Dz. U. z 2014 r., poz. 191 ze zm.), do wymiaru zajęć określonych poniżej:

    1) Dyrektor  szkoły (zespołu) liczącej:
        - do 8 oddziałów – tygodniowy wymiar godzin – 8
        - 9 - 16 oddziałów – tygodniowy wymiar godzin – 6
        - 17 i więcej  oddziałów – tygodniowy wymiar godzin – 3

    2) Wicedyrektor szkoły (zespołu) liczącej:
        - 12 - 18 oddziałów – tygodniowy wymiar godzin – 10
        - 19 i więcej  oddziałów – tygodniowy wymiar godzin – 7

    3) Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego – tygodniowy wymiar godzin – 4
    4) Wicedyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego - tygodniowy wymiar godzin
        – 8
    5) Kierownik ds.  opiekuńczo-wychowawczych w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym
       – tygodniowy wymiar godzin – 10
    6) Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej – tygodniowy wymiar godzin – 10

    7) Kierownik  szkolenia  praktycznego:
       -  zasadnicza szkoła zawodowa szkoła specjalna przysposabiająca do pracy - tygodniowy
        wymiar godzin – 10
       - zasadnicza szkoła zawodowa + technika - tygodniowy wymiar godzin – 10
       - technika - tygodniowy wymiar godzin – 14

    8) Kierownik internatu liczącego:
         - do 70 wychowanków – tygodniowy wymiar godzin – 20
         - powyżej 70 wychowanków - tygodniowy wymiar godzin – 15 

  2. Obniżony wymiar zajęć, o którym mowa w ust.1 przyznaje się nauczycielowi z dniem powierzenia stanowiska kierowniczego. 
  3. Wymiar zajęć ustalony zgodnie z ust. 1, odnosi się także do nauczyciela, który obowiązki kierownicze pełni w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze, z tym, że obowiązuje on nauczyciela od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym polecono nauczycielowi zastępstwo.  
§4. 
  1. Starosta Braniewski w szczególnie uzasadnionych przypadkach nauczycielowi, któremu powierzono stanowisko kierownicze w szkole lub  placówce może zmniejszyć tygodniowy wymiar zajęć, o którym mowa w § 3 ust. 1 do całkowitego zwolnienia włącznie, jeżeli zakres zadań oraz warunki pracy szkoły lub placówki uzasadniają dalsze obniżenie lub całkowite zwolnienie, określając jednocześnie okres, na który udzielono zwolnienia. 
  2. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 może być cofnięte w każdym czasie, z chwilą ustania przyczyn uzasadniających zwolnienie.  
§5. 
  1. Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, ze względu na okresowe wykonywanie prac zleconych przez organ prowadzący szkołę oraz zadań o istotnym znaczeniu dla edukacji wykonywanych bez dodatkowego wynagrodzenia, Starosta Braniewski może obniżyć tygodniowy wymiar czasu pracy na okres zwiększonego zakresu zadań w danym roku szkolnym. 
  2. Uzasadniony wniosek w sprawie obniżenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć z przyczyn określonych w ust. 1 dyrektor składa do Starosty Braniewskiego, przedkładając propozycję rozwiązań organizacyjnych i planowany okres zmian, nie później niż do 10 dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, którego zmiana ma dotyczyć. 
  3. O zmniejszeniu tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć, o którym mowa w ust. 1, jego wymiarze oraz o czasie jego trwania decyduje Starosta Braniewski. 
  4. Nauczyciele korzystający z obniżenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, o którym mowa w ust. 1 nie mogą mieć w tym czasie godzin ponadwymiarowych. 
§6. 
  1. Ustala się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami szkół i placówek oraz na ich rzecz przez nauczycieli nie wymienionych w art 42 ust. 3 Karty Nauczyciela, w wymiarze określonym w poniższej tabeli:

    Pedagodzy, psycholodzy, logopedzi, socjoterapeuci, doradcy zawodowi, a także inni specjaliści prowadzący zajęcia specjalistyczne zatrudnieni w szkołach i placówkach (z wyłączeniem poradni psychologiczno-pedagogicznej) - tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin - 25.

  2. Przez zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami i wychowankami oraz na ich rzecz przez nauczycieli wymienionych w ust. 1 rozumie się zajęcia grupowe i indywidualne, w tym szczególnie realizację zadań diagnostycznych, terapeutycznych, doradczych, profilaktycznych i korekcyjnych, wynikających z przepisów określających udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych szkołach i placówkach. 
  3. Godzina zajęć, o których mowa w ust. 2 trwa 60 minut, a w uzasadnionych przypadkach w tym wynikających z organizacji zajęć pracy w szkole (system lekcyjny) dopuszcza się prowadzenie tych zajęć w czasie krótszym niż 60 minut, zachowując ustalony dla nauczyciela łączny, obowiązkowy, tygodniowy wymiar zajęć wg normy 60 minut. 
§7. 
  1. Nauczycieli szkół prowadzących kształcenie w formie zaocznej obowiązuje wymiar godzin określony w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela. 
  2. Do obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych nauczycieli zatrudnionych w kształceniu zaocznym zalicza się:
    1) godziny obowiązkowych zajęć edukacyjnych (wykładów, konsultacji, ćwiczeń),
    2) godziny obowiązkowych zajęć praktycznych,
    3) faktycznie zrealizowane godziny:
        a) poprawiania i oceniania pisemnych prac egzaminacyjnych, licząc poprawienie 4 prac
            za 1 godzinę zajęć,
        b) godziny przeprowadzania egzaminów ustnych, licząc 4 osoby za 1 godzinę zajęć. 

  3. W celu obliczenia obowiązkowego wymiaru zajęć nauczycieli w kształceniu zaocznym należy stosować:
    a) dla jednej godziny zajęć edukacyjnych - jednostkę 45 minut,
    b) dla jednej godziny zajęć praktycznych - jednostkę 55 minut,
    c) dla jednej godziny pozostałych zajęć - jednostkę 60 minut. 

  4. Rozliczenie godzin zajęć dydaktycznych nauczyciela zatrudnionego w pełnym i niepełnym wymiarze godzin w kształceniu zaocznym następuje w każdym semestrze. Za podstawę rozliczenia przyjmuje się, według zapisów w dzienniku lekcyjnym, odbyte godziny zajęć wymieniane w ust. 2, godziny usprawiedliwionej nieobecności w pracy i godziny niezrealizowane z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, ustalane według odrębnych przepisów. 
§8. 
 
Tracą moc z dniem 31 sierpnia 2016 r. uchwały:
  1. Uchwała Nr XIV/72/03 Rady Powiatu Braniewskiego z dnia 25 września 2003 roku w sprawie zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego. 
  2. Uchwała Nr XLV/248/10 Rady Powiatu Braniewskiego z dnia 28 czerwca 2010 roku w sprawie zasad udzielania i rozmiaru obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych oraz  szczegółowych zasad zwalniania od obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych (Dz. Urz. Woj. Warm.- Maz. 2010.105.1561). 
  3. Uchwała Nr XXII/156/04 Rady Powiatu Braniewskiego  z dnia 30 grudnia 2004 roku w sprawie ustalenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć logopedów, psychologów, pedagogów i doradców zawodowych prowadzących zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu w celu wspomagania uczniów w podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych. 
  4. Uchwała Nr XXII/189/2000 Rady Powiatu Braniewskiego z dnia 19 grudnia 2000 roku w sprawie zasad zaliczania do tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin poszczególnych zajęć w kształceniu zaocznym i zawodowym. 
§9. 
 
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Braniewskiego.
 
§10. 
 
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko – Mazurskiego, z mocą od 1 września 2016 roku. 
 
 
Uchwała opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego
poz. 3192 z dnia 2016-07-22

metryczka


Opublikował: Beata Hoffman (4 lipca 2016, 12:22:58)

Ostatnia zmiana: Beata Hoffman (27 lipca 2016, 13:41:52)
Zmieniono: dodano informację o publikacji w dzienniku urzędowym

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 656