string(26) "Rady Powiatu Braniewskiego" string(26) "Rady Powiatu Braniewskiego"

Uchwała nr XXII/228/12Rady Powiatu Braniewskiegoz dnia 6 września 2012w sprawie określenia zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi powiatowy zasób nieruchomościNa podstawie art. 12 pkt. 8 lit.a oraz art. 40 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym (t.j. Dz. U. z 2001 roku, Nr 142, poz. 1592 z późn. zm.) w zw. z art. 25b, art. 34 ust. 6, art. 37 ust. 2 pkt 1, ust. 3 i 4, art. 68 ust. 1 pkt 7 i ust. 1b ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2010 roku, Nr 102, poz. 651 z późn. zm.), Rada Powiatu Braniewskiego uchwala co następuje:

Uchwała nr XXII/228/12
Rady Powiatu Braniewskiego
z dnia 6 września 2012


w sprawie określenia zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi powiatowy zasób nieruchomości

Na podstawie art. 12 pkt. 8 lit.a oraz art. 40 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym (t.j. Dz. U. z 2001 roku, Nr 142, poz. 1592 z późn. zm.) w zw. z art. 25b, art. 34 ust. 6, art. 37 ust. 2 pkt 1, ust. 3 i 4, art. 68 ust. 1 pkt 7 i ust. 1b ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2010 roku, Nr 102, poz. 651 z późn. zm.), Rada Powiatu Braniewskiego uchwala co następuje:


Zagadnienia ogólne
 
§1.
  1. Niniejsza uchwała reguluje zasady nabywania, zbywania, zamiany, obciążania oraz wydzierżawiania i wynajmowania nieruchomości stanowiących powiatowy zasób nieruchomości.
  2. Ilekroć w uchwale jest mowa o:
    1) Powiecie – rozumie się przez to Powiat Braniewski,
    2) Radzie Powiatu – rozumie się przez to Radę Powiatu Braniewskiego,
    3) Zarządzie Powiatu – rozumie się przez to Zarząd Powiatu Braniewskiego,
    4) ustawie – rozumie się przez to ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami.
§2.
  1. Do powiatowego zasobu nieruchomości należą nieruchomości, które stanowią przedmiot własności Powiatu i nie zostały oddane w użytkowanie wieczyste oraz nieruchomości będące przedmiotem użytkowania wieczystego Powiatu.
  2. Powiatowym zasobem nieruchomości gospodaruje Zarząd Powiatu.
Nabycie nieruchomości
 
§3.
  1. Zarząd Powiatu ma prawo do nabywania nieruchomości do powiatowego zasobu nieruchomości.
  2. Nabycie nieruchomości do powiatowego zasobu nieruchomości jest możliwe gdy jest to niezbędne do realizacji celu publicznego w rozumieniu ustawy i zadań własnych lub zleconych Powiatu.
Zbycie nieruchomości
 
§4.
  1. Zarząd Powiatu ma prawo do zbywania nieruchomości z powiatowego zasobu nieruchomości na zasadach określonych w ustawie.
  2. Z zastrzeżeniem przypadków określonych w ustawie oraz niniejszej uchwale, nieruchomości są sprzedawane w drodze przetargu.
  3. Cenę zbycia lub cenę wywoławczą Zarząd Powiatu ustala na podstawie wartości określonej przez rzeczoznawcę majątkowego.
  4. Poza przypadkami określonymi w ustawie, w trybie bezprzetargowym mogą być zbywane nieruchomości:
    1) które przeznaczone są w planach miejscowych na realizację urządzeń infrastruktury technicznej lub innych celów publicznych, jeżeli cele te realizowane są przez podmioty dla których są to cele statutowe i których dochody przeznacza się w całości na działalność statutową, z wyłączeniem przypadku gdy o nabycie nieruchomości ubiega się więcej niż jeden podmiot spełniający powyższe kryterium,
    2) których sprzedaż następuje na rzecz osoby, która dzierżawi nieruchomość na podstawie umowy zawartej co najmniej na 10 lat, jeżeli nieruchomość ta została zabudowana na podstawie zezwolenia na budowę, z wyłączeniem przypadku gdy o nabycie nieruchomości ubiega się więcej niż jeden podmiot spełniający powyższe kryterium,
    3) lokale mieszkalne na rzecz ich najemców.
§5.
 
Poza przypadkami określonymi w ustawie, przyznaje się pierwszeństwo w nabywaniu lokali mieszkalnych i użytkowych ich dotychczasowym najemcom lub dzierżawcom, jeżeli czas najmu lub dzierżawy trwa co najmniej 4 lata.
 
§6.
  1. Przy sprzedaży lokali mieszkalnych ich dotychczasowym najemcom Zarząd Powiatu może udzielić następujących bonifikat:
    1) przy jednorazowej zapłacie ceny sprzedaży lokalu - 75% ceny,
    2) przy jednorazowej zapłacie ceny sprzedaży lokalu i jednoczesnej sprzedaży w terminie 30 dni wszystkich lokali w budynku - 80% ceny,
    3) łącznie bonifikaty z różnych tytułów określonych w ustawie i niniejszej uchwale nie mogą przekroczyć 80% ceny.

  2. Bonifikaty określone w ust. 1 obejmują cenę lokalu mieszkalnego wraz z pomieszczeniami przynależnymi oraz udział w nieruchomości wspólnej.
§7.
 
  1. Przy sprzedaży lokali mieszkalnych w trybie bezprzetargowym cenę sprzedaży można rozłożyć na raty na zasadach określonych w ustawie, z zastrzeżeniem że pierwsza rata nie może wynosić mniej niż 20% ceny sprzedaży.
  2. Sprzedaż nie może nastąpić do czasu uregulowania przez najemcę zaległych należności z tytułu czynszu najmu i opłat eksploatacyjnych.
  3. Nabywca ponosi koszty opracowania operatu szacunkowego i podziału geodezyjnego nieruchomości.
Zamiana nieruchomości
 
§8.
 
  1. Zarząd Powiatu ma prawo do zamiany nieruchomości należącej do powiatowego zasobu nieruchomości na zasadach określonych w ustawie.
  2. Zamiana nieruchomości należącej do powiatowego zasobu nieruchomości jest możliwa gdy jest to niezbędne do realizacji celu publicznego w rozumieniu ustawy i zadań własnych lub zleconych Powiatu.
  3. Zamiany dokonuje się po przeprowadzeniu rokowań, w których uzgadnia się istotne postanowienia umowy.
  4. Przy dokonywaniu zamiany bierze się pod uwagę wartość nieruchomości będących przedmiotem umowy według wyceny rzeczoznawcy majątkowego.
  5. W rozliczeniu należności stron umowy zamiany nieruchomości można przewidzieć prócz wartości nieruchomości również inne wzajemne zobowiązania stron.
  6. Obciążanie nieruchomości
§9.
 
Obciążanie nieruchomości następuje według zasad określonych w przepisach prawa.
 
Dzierżawa i najem nieruchomości
 
§10.
  1. Zarząd Powiatu ma prawo do zawierania umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ich części na okres dłuższy niż 3 lata lub czas nieoznaczony.
  2. Wnioski najemców i dzierżawców w przedmiocie przedłużenia umowy rozpatrywane są jedynie w przypadku, gdy są złożone na 30 dni przed końcem umowy.
  3. Dzierżawców i najemców nieruchomości lub ich części wyłania się w drodze przetargu, z wyjątkiem gdy dotyczy to celu publicznego w rozumieniu ustawy.
Trwały zarząd nieruchomością
 
§11.
 
  1. Trwały zarząd nieruchomością reguluje ustawa.
  2. Powiatowym jednostkom organizacyjnym, które prowadzą działalność charytatywną opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, wychowawczą, naukową, badawczo- rozwojową, sportową lub turystyczną, na cele nie związane z działalnością zarobkową, Zarząd Powiatu udziela 99 % bonifikaty od należnych opłat rocznych z tytułu trwałego zarządu nieruchomością.
Postanowienia końcowe
 
§12.
 
Traci moc:
 
  1. Uchwała Nr XVII/155/2000 Rady Powiatu Braniewskiego z dnia 24 sierpnia 2000 roku w sprawie określenia zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Powiatu Braniewskiego,
  2. Uchwała Nr XXI/143/04 Rady Powiatu Braniewskiego z dnia 30 listopada 2004 roku w sprawie zmiany uchwały Nr XVII/155/2000 Rady Powiatu Braniewskiego z dnia 24 sierpnia 2000 roku w sprawie określenia zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Powiatu Braniewskiego,
  3. Uchwała Nr XIX/204/12 Rady Powiatu Braniewskiego z dnia 11 czerwca 2012 roku w sprawie zmiany uchwały Nr XVII/155/2000 Rady Powiatu Braniewskiego z dnia 24 sierpnia 2000 roku w sprawie określenia zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Powiatu Braniewskiego.
§13.
 
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Braniewskiego.
 
§14.
 
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko - Mazurskiego.
 
Uchwała opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego
poz. 2568 z dnia 2012-09-26

metryczka


Opublikował: Beata Hoffman (18 grudnia 2012, 12:59:22)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1385